Zmiany w Elterngeld

Ręka w rękę
Zasiłek wychowawczy Elterngeld. Nowy wariant klasycznego zasiłku wychowawczego da matkom i ojcom więcej możliwości pogodzenia życia zawodowego z prywatnym. Pracodawca może zyskać na powrocie rodziców do życia zawodowego, musi jednak okazać elastyczność. Kto ma wybór ten ma dylemat - nie pomiędzy rodziną a pracą, lecz od tego roku pomiędzy dwoma wariantami zasiłku wychowawczego. Rodzice, których dzieci zostały urodzone po 30 czerwca 2015 roku mogą wybrać pomiędzy zasiłkiem obliczanym według obecnie panujących reguł a nowym zasiłkiem PLUS. Dodatkowe wsparcie odnosi się do tych, którzy szybciej chcą wrócić do życia zawodowego, ponieważ z tym wariantem łatwiej jest pogodzić zasiłek wychowawczy z pracą w niepełnym wymiarze godzin.

Dłużej ale mniej pieniędzy. 
Jeśli rodzice zdecydują się na nowo wprowadzony wariant, zamiast podstawowego zasiłku wychowawczego na 12 miesięcy, mogą odtąd pobierać zasiłek wychowawczy przez 24 miesiące w połowie wysokości. Określenie (Plus) istnieje dlatego, że przychody z pracy w niepełnym wymiarze godzin nie będą wyliczane jako pomniejszone, lecz będą w pełnym zakresie do dyspozycji rodziców.

Nowy bonus partnerstwa. 
Tak zwany bonus partnerstwa uzupełnia nowe wsparcie. Rodzice, którzy wspólnie troszczą się o dziecko i oboje są czynni zawodowo 25 do 30 godzin. Otrzymują oboje cztery dodatkowe miesiące zasiłku wychowawczego-Plus. W tej sytuacji maksymalny okres pobierania zasiłku może wynosić w przyszłości dla jednego rodzica 28 miesięcy.

Możliwości kombinacji.
Z kombinacji podstawowego zasiłku wychowawczego (Basis-Elterngeld), zasiłku – Plus (Elterngeld Plus) oraz miesięcy partnerstwa (Partnerschaftsmonaten) wynika wiele możliwości. W ten sposób w przyszłości rodzice po narodzinach dziecka mogą pracować do 30 godzin tygodniowo i wspólnie (jednocześnie) pobierać co 14 miesięcy zasiłek wychowawczy -Plus. W połączeniu z tym mogą korzystać również z bonusu partnerstwa.

Sytuacja w przedsiębiorstwie. 
Nowe możliwości stawiają dla przedsiębiorstw nowe wyzwania. Pracodawca musi zostać poinformowany najpóźniej siedem tygodni przed rozpoczęciem rodzicielstwa. To obowiązuje dla okresu rodzicielstwa do trzeciego dnia narodzin dziecka. Nowością jest to, że w przyszłości może zostać wzięte 24 zamiast jak dotąd 12 miesięcy między trzecim a ósmym dniem życia dziecka – bez zgody pracodawcy. Pauza po trzecim dniu życia dziecka musi jednakże zostać zameldowana 13 tygodni wcześniej. To nie jest dużo czasu, aby reagować. Przedsiębiorstwo powinno nastawić się na absencję oraz przykładowo rozdzielić pracę pomiędzy innych, jak i wcześniej ustalić reguły zastępstwa.

Szanse dla zakładów. 
Nowy model oferuje ale również szanse dla przedsiębiorstw. Ostatecznie pracownicy wracają wcześniej na swoje miejsca pracy. Sensowne wykorzystanie możliwości elastycznych godzin pracy może być przykładowo ofertą dzielenia etatu pomiędzy dwie lub więcej osób. Zalety: Z reguły miejsce pracy jest ciągle obsadzone a pracownicy odznaczają się dużą motywacją i gotowością świadczeń. Krótkoterminowe nieobecności, również - przez pracowników którzy idą na urlop wychowawczy – dają się łatwo zastąpić.


KONTAKT:
Sylwia Oleksiuk

MOBIL.: 0176 26164485
E-MAIL: sylwiaoleksiuk@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz