Praca na etat a samozatrudnienie w Niemczech

Prowadząc własną działalność gospodarczą w Niemczech musimy spełnić pewne warunki i przestrzegać przepisów prawnych, których zignorowanie wiąże się z bardzo wysokimi karami finansowymi dla zleceniodawców oraz osoby prowadzących firmę w Niemczech.

Głównym problemem jest to, iż przedsiębiorstwa w Niemczech mają tylko jednego zleceniodawcę. Wiąże się to  z tzw. fikcyjnym zatrudnieniem.

Określenie „fikcyjne samozatrudnienie” odnosi się do wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą – Gewerbe, które dobrowolnie lub pod naciskiem pracodawcy roszczą prawo do statusu samodzielnego przedsiębiorcy, których czynności jednakże odpowiadają w rzeczywistości czynnościom pracownika zatrudnionego.

Przy określaniu statusu brana zostaje po uwagę sytuacja całościowa. Na pierwszym planie są jednakże widoczne działania przedsiębiorcze oraz niezależne decyzje przedsiębiorcy.


Konsekwencje fikcyjnego samozatrudnienia


Następstwa dotyczące prawa ubezpieczenia socjalnego

Dotychczasowy zleceniodawca musi odtąd jako pracodawca odprowadzać do państwowej kasy chorych składki na ubezpieczenie społeczne od pracodawcy i pracobiorcy oraz zameldować w niej swojego pracownika.

Ubezpieczenie zdrowotne oraz pielęgnacyjne zależy każdorazowo od sytuacji osoby ubezpieczanej (między innymi od sumy przychodów, aktualnej granicy wymiaru składki).
Pod uwagę należy wziąć, że w pewnych okolicznościach pracodawca musi nadpłacić składki na ubezpieczenie społeczne z ostatnich 4 lat, jednakże część pensji pracownika może on  potrącać z reguły tylko 3 miesiące.

Następstwa dotyczące prawa pracy

Jeżeli stwierdzone zostało fikcyjne samozatrudnienie, osoba taka może ewentualnie odwołać się od swojego statusu pracobiorcy. Sąd pracy sprawdza wtedy na podstawie dotychczasowych kryteriów orzecznictwa, czy fikcyjne samozatrudnionemu może zostać przyznany status pracobiorcy. W takim przypadku domniemany „samodzielny” jest od tej chwili jedynie „zatrudnionym” z prawem do ochrony przed wypowiedzeniem, do urlopu, do dalszego otrzymywania wynagrodzenia w przypadku choroby oraz podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.






KONTAKT:

Sylwia Oleksiuk
Graeffstraße 5, 50823 Köln
Schönbornstr. 1, 54295 Trier

MOBIL: 0176 26164485
TEL.: 0221 16868992
FAX: 0651 69976256
E-MAIL: s.oleksiuk@office-pro.eu



7 komentarzy:

  1. Biuro to w sumie biuro i nie ważne czy w Polsce czy w Niemczech. Najważniejsza jest organizacja pracy w biurze i stosowanie teczek kartonowych https://somax.eu/236-teczki-kartonowe

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja osobiście pracowałam w Niemczech poprzez firmę https://www.carework.pl/praca i wcale nie zawracałam sobie głowy papierami. Tą odpowiedzialność wzięła na siebie firma, a ja mogłam spokojnie pracować sobie jako opiekunka przy osobach starszych. Myślę, że jest to bardzo fajne i optymalne rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Moim zdaniem praca w biurze jest bardzo fajna i wbrew pozorom może być dość mocno rozwojowa. Jeśli używamy sprawdzonych systemów CRM https://craftware.pl/jaki-crm-wybrac-dla-malej-firmy/ to z pewnością będziemy zadowoleni z ich zalet i funkcjonalności. Zresztą dziś praca bez potrzebnych programów biurowych raczej nie jest możliwa.

    OdpowiedzUsuń
  4. Czasami lepiej jest pracować jako samozatrudnienie gdyż wtedy decydujemy bezpośrednio n rozwoju naszej firmy. Gdy decydujemy się na sprzedaż bezpośrednią to systemy jak https://www.connecto.pl/4-kroki-do-usprawnienia-procesu-sprzedazy-i-dystrybucji/ mogą nam w tej sytuacji bardzo pomóc.

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajnie napisane. Pozdrawiam i gratuluję.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wybór odpowiedniego biura rachunkowego to kluczowa decyzja dla każdego przedsiębiorcy. Dobrze jest wybrać takie, które oferuje nie tylko standardowe usługi księgowe, ale również doradztwo i wsparcie w rozwoju biznesu. Na stronie https://duet-sc.pl/ można znaleźć ofertę biura, które zapewnia szeroki zakres usług rachunkowych, w tym doradztwo podatkowe i optymalizację podatkową. Z ich pomocą, zarządzanie finansami firmy staje się znacznie prostsze i bardziej efektywne.

    OdpowiedzUsuń